Çin, çeşitlilik konusunda bütün ülkeleri gölgede bırakır. Çin yemeklerini tanımanın en iyi yolu, grup halinde yemeğe çıkıp ortaya birkaç farklı tabak almak, yanında da kişi başına değişik pirinç ve çorba ısmarlamaktır. Küçk bir porsiyon ile genellikle 2-3 kişi doyar. Yüzlerce yemeğin sıralandığı mönüden seçim yaparken, sebze yemeklerinin kesinlikle atlanmaması lazım; bunlar da en az deniz ürünleri, et ve tavuk yemekleri kadar lezzetlidirler. Yemeklerin kokuları ve ve renkleri de en az lezzetleri kadar büyüleyicidir. Soya sosu dışında Çin baharatları arasında susam, istiridye, acı biber, kara sarı ya da kırmızı fasulye, sarmısak, zencefil, erik ve kara sirke yer alır.

Kanton, dünyaca en çok tanınan Çin mutfağıdır. Kurbağa, güvercin ve yılanın da ara sıra tabaklara konuk olduğu bu mutfağın (herkesin damak zevki bir başka oluyor :) ) baharatları oldukça yumuşaktır. Hafif soya sosu ile zencefil kökü hemen fark edilir. Mango ve sago pudingi ile kremalı tart gibi seçenekleri de vardır. Yemeğin yanında geleneksel olarak çay içilir, çayın bir başka adı da "çay iç" anlamına gelen  Yum Char'dır.

Yüz yıllık yumurtalar'a böyle denmesinin sebebi, yumurtaların bir ay boyunca kül, kireç, kil ve çay yaprakları içinde bekletilip yumurta beyazının siyaha, sarısının da yeşilimsi griye çalmasıyla büründüğü antik görüntüdür. Ördek yumurtaları da aynı karışımda bekletilerek salamura zencefil ve pırasa ile servis edilir. Kuş Yuvası az bulunur ve pahalıdır. Kırlangıç yuvasının yarı şeffaf çöpleri, ya çorbada servis edilir ya da tavuk göğsü ile pişirilir.

Çinli şeflerin erişte konusundaki ustalıklarına bakılacak olursa, makarnanın sırrını Çin'den İtalya'ya kaçıran kişi büyük ihtimalle Marco Polo olmuştur. Çin'de erişte denince akla Hokkien Şefleri gelir. Spesiyaliteleri arasında küçük karides, kalamar, domuz eti, fasulye filizi ve diğer sebzeler erişte çorbasının içinde servis edilir. 

Hanedanlar boyunca Pekin mutfağı, aslında Çin yemeklerinin özelliklerini bünyesinde toplamıştır. Esas besin tahıl olduğu için hamur işi, erişte ve buğulanmış çörek ağırlıktadır. Ancak Singapur'daki Pekin mutfağında  ana yemekler pirinçle servis edilir. Kesinlikle denenmesi gereken ise Pekin ördeği olacaktır ve verdiğniz paraya da kesinlikle değdiğini görebilirsiniz.