• Acı Soslu Kefal
    Acı Soslu Kefal [ 07 Aralık 2014 ]

    Geleneksel Tunus usulü balık yemeğidir. Bir tencerede biraz zeytin...

Kalkan tercih edilmekle birlikte, beyaz etli istediğiniz herhangi bir balık da kullanabilirsiniz. 1 kg balığın yanı sıra 1 kg elma, halka şeklinde doğranmış 2 soğan, bir kaç defne yaprağı, tuz, acı kırmızı biber, bir dal maydanoz ve doğranmış 250 gr civarında zeytinyağı yeterli olacaktır.

Ateşe dayanıklı bir kap içerisine soğan ve elmalarımızın yarısını yerleştirin. Ardından dilim dilim kesmiş olduğunuz balıkları, kalan elma dilimlerini, soğan ve defne yapraklarını yerleştirin. Son olarak da üzerine kırmızı biber, maydanoz ve tuzumuzu serptikten sonra zeytinyağımızı iyice gezdirin. İşimiz bitti. Böyle bir lezzetin yanında ne yesek diye artık kimsenin düşünmeyeceği, gizemli ve süper bir balık tarifini vermiş olduk. Artık kapağı kapalı olarak kısık bir ateşte 45 dakika beklemesi kaldı.

Önemsenmesi gereken bir konu; kesinlikle su koymamanız gerektiğidir. İsteğinize göre fırında, ocakta veya mangalda da pişirilebilir. 45 dakika sonra soğumaya bırakan. Sıcak olarak da servis yapılabilir, ama bizim tavsiyemiz, yoğurtlu patates ve zeytinyağlı havuç eşliğinde soğuk olarak servis yapılmasından yana.