Florida'da yemekler, alışılmadık bir etnik çeşitlilik gösterir. Amerika'nın Güney eyaletlerine yakın olan kuzeyde ise mısır ekmeği ve börülce gibi yerel ürünlerden yapılan ev yemeklerine rastlanır. Ayrıca uzun kıyı şeridi sayesinde, nerede olursanız olun taze balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz; bunun yanında sıcak iklim sayesinde yıl boyunca taze meyve ve sebzeler bulunur. 

Menüler ıstakoz, karides, yengeç ve salyangoz gibi deniz ürünleri ile balık eti ağırlıklıdır. Bunların dışında tütsülenmiş balık ve bamya çorbası da bulabilirsiniz. İnce ve kalın filetolardan Güney tarzında kızartılmış tavuk ya da kızartma pirzolalar şeklinde sunulan sığır ve tavuk yaygın yemeklerdendir. Fırında menülerden birinde "yunus" görecek olursanız bu, bir balık türü olan mahimahi'dir. 

Günümüz Florida mutfağında ağırlığını hissettiren Latin Amerika yemekleri, başta Küba kökenli olmak üzere, şık ve pahalı restoranlardan gösterişsiz ve sade restoranlara kadar her yerde bulunur. Daha çok Panhandle'de görülen Güney tarzı mısır unlu köfteler kızarmış balıkla sunulur.